Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlari Listesi ve Resimleri – 1923 – 2016

Türkiye Cumhurbaşkanlari Resimleri

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre Türkiye Cumhurbaşkanı devletin başı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin başkomutanıdır. Cumhurbaşkanı tek dereceli seçim sonucu beş yıllığına görev yapar. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanının hastalık, yurt dışına çıkma, ölüm, çekilme veya başka bir nedenle görevini sürdürememesi durumunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı vekâleten görev yapar. Cumhurbaşkanı en az 40 yaşında, yüksek öğrenim görmüş ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşı olmalıdır.

Bugüne kadar 12 kişi ant içerek cumhurbaşkanlığı yaparken 5 kişi de cumhurbaşkanlığına vekillik etti. Bu kişilerden ikisi görevleri sırasında doğal nedenlerden hayatlarını kaybetti (Mustafa Kemal Atatürk ve Turgut Özal), ikisi askerî darbeler sonucu devrildi (Celâl Bayar ve İhsan Sabri Çağlayangil) ve biri Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından görevden alındı (Cemal Gürsel).

İlk cumhurbaşkanı Atatürk, 1923’te oy birliği ile seçildi. 15 yıl 12 gün ile bu görevde en çok kalan kişi olan Atatürk, dört dönem cumhurbaşkanlığı yaptı. Özal ise 3 yıl 159 gün cumhurbaşkanlığı yaparak bu görevde en az kalan kişi oldu. Göreve geldiğinde 42 yaşında olan Atatürk en genç, 69 yaşında olan Fahri Korutürk ise en yaşlı cumhurbaşkanıdır.

Mustafa Kemal Atatürk
(1881–1938 )
29 Ekim 1923 10 Kasım 1938

Cumhuriyet Halk Partisi 1
(1923) Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
(1920–1923)

Mustafa Abdülhalik Renda
(1881–1957)
(vekâleten)
10 Kasım 1938 11 Kasım 1938
Cumhuriyet Halk Partisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
(1935–1946)

Celâl Bayar
(1883–1986) 22 Mayıs 1950
Demokrat Parti
(1950) Türkiye Başbakanı
(1937–1939)

Cemal Gürsel
(1895–1966)

27 Mayıs 1960
10 Ekim 1961
Askerî
10 Ekim 1961 2 Şubat 1966
Bağımsız
Türk Kara Kuvvetleri Komutanı

İbrahim Şevki Atasagun
(1899–1984)
(vekâleten)

2 Şubat 1966 28 Mart 1966
Bağımsız
Cumhuriyet Senatosu Başkanı

Cevdet Sunay
(1899–1982)

28 Mart 1966 28 Mart 1973
Bağımsız
Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkan

Tekin Arıburun
(1903–1993)
(vekâleten)
28 Mart 1973 6 Nisan 1973
Adalet Partisi
Cumhuriyet Senatosu Başkanı
(1970–1977)

Fahri Korutürk
(1903–1987)
6 Nisan 1973 6 Nisan 1980
Bağımsız
Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı

İhsan Sabri Çağlayangil
(1908–1993)
(vekâleten)
6 Nisan 1980 12 Eylül 1980
Adalet Partisi
Cumhuriyet Senatosu Başkanı

Kenan Evren
(1917–2015)
12 Eylül 1980 9 Kasım 1982 Askerî
9 Kasım 1982 9 Kasım 1989
BağımsızTürk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı
(1978–1983)

Turgut Özal
(1927–1993)
9 Kasım 1989 17 Nisan 1993
Anavatan Partisi
Türkiye Başbakanı

Hüsamettin Cindoruk
(1933– )
(vekâleten)
17 Nisan 1993 16 Mayıs 1993
Doğru Yol Partisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
(1991–1995)

Süleyman Demirel
(1924–2015)
16 Mayıs 1993 16 Mayıs 2000
Doğru Yol Partisi
Türkiye Başbakanı
(1965–1971, 1975–1977, 1977–1978, 1979–1980, 1991–1993)

Ahmet Necdet Sezer
(1941– )
16 Mayıs 2000 28 Ağustos 2007
Bağımsız
T.C. Anayasa Mahkemesi Başkanı
(1998–2000)

Abdullah Gül
(1950– )
28 Ağustos 2007 28 Ağustos 2014
Adalet ve Kalkınma Partisi
Türkiye Dışişleri Bakanı
(2003–2007)

Recep T a y y i p Erdoğan
(1954– )
28 Ağustos 2014 Görevde
Adalet ve Kalkınma Partisi
Türkiye Başbakanı
(2003–2014)

Author: Rasit Tunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir